جستجو

«خبرشمال» از ماجرای شهرداری جویبار و دسته گل جدید مدیرکل امور شهری استانداری مازندران می نویسد؛
 
اشتباه «محمدی تاکامی» حتی با «VAR»!
 
 
 

هومن حکیمی/


اشاره: اگر از «پپ گواردیولا» بپرسی، احتمالا می‌گوید که جذابیت‌های فوتبال به اشتباهات داوری‌ست. بازی «منچستر سیتی» با «تاتنهام» در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپای سال قبل و آن ثانیه پایانی و مردود شدن گلی که تیم «پپ» را به فینال می‌رساند، این حق را به سرمربی متفاوت این روزهای فوتبال دنیا می‌دهد که چندان دل خوشی از VAR نداشته باشد.

1
«وظیفه شهرداران برای حفظ و توسعه شهرها در مازندران در شرایط سخت اقتصادی بسیار سنگین است و تبعا شهرداران به تنهایی نمی‌توانند در شهر معجزه کنند و باید همه مردم و مسوولان اجرایی شهر با کنار گذاشتن اختلاف سلیقه در کنار شهردار و شوراها قرار بگیرند»؛ اینها بخشی از صحبت‌های آقای محمدی تاکامی، مدیر کل امور شهری استانداری مازندران در مراسم معارفه شهردار جدید شهر فریدونکنار در مرداد ماه گذشته است. صحبتی که بر روی کاغذ بسیار درست اما در عمل بسیار دشوار است. دشوار است چون اتفاقا مدیرانی مانند خود آقای محمدی تاکامی، به این حرف درست،
 توجه نمی‌کنند... .
2
در اینکه شهرداران شهرهای مختلف مازندران هم گاهی توجهی به موارد قانونی ندارند و بدون توجه به نظر شوراهای اسلامی شهر و گاه با دور زدن آنها، تصمیم به ترکتازی می‌گیرند، شکی نیست. در این هم شکی نیست که اصولا در استانی مانند مازندران، بحث شهرداری، به شکل عجیب و غریبی سیاسی می‌شود، درحالی‌که در شرایط عادی، شهرداری‌ها به هیچ وجه نباید سیاسی اداره شوند و به آنها نگاه سیاسی داشته باشیم اما اینها به هیچ وجه توجیهی برای آنچه در ادامه خواهید خواند، نیستند... .

3
اینکه آقای محمدی تاکامی می‌گوید شهرداران به تنهایی نمی‌‎توانند معجزه کنند، یعنی شهردار باید حمایت مسوول و مدیرانی را که حکم او را امضا کرده‌اند، احساس کند. مجددا تاکید می‌کنم که خود ایشان هم اشاره کرده‌اند که «مردم و مسوولان اجرایی باید با کنار گذاشتن اختلاف سلیقه‌ها» به شهرداران و شوراهای شهر کمک کنند و خب، مدیرکل امور شهری استانداری مازندران یکی از این مسوولان است!

4
ماجرای شهرداری جویبار، اتفاق عجیب و غریبی‌ست که بار دیگر نشان می‌دهد، هنوز شناخت مناسبی نسبت به قانون در مازندران وجود ندارد و قانون هم در بخش‌هایی نیاز به بازنگری دارد.
گرچه عزل شهردار سابق جویبار ابهام‌های زیادی را برانگیخت (و همچنان هم به دلیل اینکه در خیلی از موارد این‌چنینی، هیچ کس تمایلی به شفاف‌گویی ندارد، وجود دارد) اما انتخاب شهردار جدید با رأی قاطع اعضای شورای اسلامی شهر جویبار که «همت محمدنژاد» را برگزیدند، گرچه تعجب‌برانگیز بود اما به نظر پایانی می‌آمد بر حاشیه‌های شهرداری جویبار. نکته تعجب‌برانگیز انتخاب شهردار جدید جویبار هم این بود که محمد‌نژاد در آن زمان، شهردار کیاسر بود... .

5
«در صورتی که شهرداری دارای برنامه توسعه‌ای عملگرا باشد حتما مورد حمایت مردم قرار می‌گیرد و ما نیز در سطح کلان استان از آنها حمایت می‌کنیم تا شهر در مدار توسعه قرار گیرد»؛ این هم فرمایش دیگری از آقای محمدی تاکامی در مراسم معارفه شهردار فریدونکنار است که اگر یکی از مبانی مخالفت ایشان با شهردار شدن همت محمدنژاد باشد، این سوال را ایجاد می‌کند که آیا محمدنژاد برنامه توسعه‌ای عملگرا برای شهر جویبار نداشته؟ مسأله‌ای که هنوز کسی نمی‌تواند به قطع یقین پاسخی به آن بدهد؛ اما انگار محمدی تاکامی می‌تواند!

6
کاری به این ندارم که همت محمدنژاد آیا گزینه مناسبی برای شهرداری جویبار هست یا نه چون این نکته، فعلا منظورم از نوشتن این مطلب نیست. مسأله این است که زمانی که همت محمدنژاد شهردار کیاسر شد، چرا آقای مدیرکل امور شهری استانداری مازندران درباره صلاحیت نداشتن او برای شهردار شدن چیزی نگفت؟ این نکته، ناخواسته شائبه‌های زیادی را برانگیخته می‌کند؛ در این فاصله چه اتفاقی برای محمدنژاد رخ داده که محمدی تاکامی او را گزینه مناسبی نمی‌داند؟ یا بهتر است بپرسیم، برای محمدی تاکامی چه اتفاقی افتاده؟!

7
VAR آمده تا در فوتبال، حق تیم‌ها و افراد ضایع نشود. تکنولوژی قرار است به کمک فرآیندهای انسانی بیاید تا همه چیز سر و شکل مناسب‌تری پیدا کند. در مورد این تکنولوژی اما همچنان مخالفت‌هایی وجود دارد که می‌گوید نه تنها روح فوتبال را از آن جدا کرده بلکه در مواردی تصمیم‌هایش، اشتباهات دیگری را هم به همراه داشته است. در یک موقعیت فرضی، اگر تکنولوژی VAR برای انتخاب شهرداران مازندران مورد استفاده قرار بگیرد، مورد و موضع آقای محمدی تاکامی ثابت کرده که همچنان دچار ایراد و اشکال است و روح جاری در فرآیند انتصاب و انتخاب شهرداران را می‌گیرد!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی