جستجو

«خبرشمال» از ناسازگاری‌های مسکن مهر با ساکنانش گزارش می‌دهد؛
 
مسکن مهر، سرِ مهرورزی ندارد!
 
 
 

مائده مطهری زاده/


قهر مسکن مهر با ساکنانش تمامی ندارد! این حرف من نیست؛ آن چیزی‌ست که در عمل و در موارد بسیار متعددی در سراسر کشور ثابت شده است.
مسکن مهر یا به عبارتی دیگر مسکن 99 ساله، طرحی بود که ساخت‌شان در دولت محمود احمدی‌نژاد آغاز شده و هدف از آن، خانه‌دار کردن اقشار کم درآمد بود که بر اساس آن دولت با واگذاری قطعه زمین رایگان سعی داشت خانه‌سازی را تشویق کند.
اما این طرح از همان ابتدا هم کمیتش به شدت می‌لنگید. خانه‌هایی که نه مقاوم‌سازی درستی داشتند و نه حتی از مصالح درجه یک از آن استفاده شده بود. مسکنی که قرار بود به نوعی مُسَکِّنی برای دوای درد بی‌خانه‌ها باشد اما خود تبدیل به درد و رنجی عظیم برای صاحبانش شد!
و البته بعد از آن نیز دولت یازدهم و دوازدهم، به رغم مخالفت جدی با طرح و نقشه‌های مسکن مهر، به ویژه مکان آن (که عمدتا در نقاط دورافتاده شهر و بدون دسترسی راحت و مناسب و... بود)، به دلیل تعهدی که به مردم داده شده بود، مجبور به ادامه این مسیر شد و گرچه در ادامه راه، سعی شد تا نواقص و معایب جبران گردد اما بنا به ضرب‌المثل معروف (خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می‌رود دیوار کج!) این مسکن نیز تاکنون کمتر ره به جایی برده است.
در میان همه ایرادات و اشکالات وارده به این طرح، یک مشکل اساسی بیش از همه رخ می‌نماید و آن هم عدم تامین زیرساخت‌های درست و مناسب برای این مساکن است.
متاسفانه بسیاری از مردم ساکن در این شهرک‌ها از نبود حداقل‌های یک زندگی ساده نیز برخوردار نیستند و همین امر نیز زندگی در این خانه‌های دولتی را سخت کرده است.

وضعیت اسفبار شهرک
مهردشت بابل
شهرک مهردشت بابل در (محدوده روستای سلطان‌محمدطاهر واقع در جاده کیاکلا) با معضل دفع فاضلاب دست به گریبان است و حال آنکه تنها حدود ۵ سال از ساخت آن می‌گذرد!
این شهرک که هیچگاه به طور رسمی از سوی مسوولان استانی و شهرستانی افتتاح نشد، از همان ابتدای کار نیز دچار مشکلات عدیده‌ای بود که معضل فاضلاب یکی از عمده‌ترین آنهاست.
آبان ماه سال 95 بود که خبرگزاری ایسنا مازندران طی گزارش کوتاهی به وضعیت اسفناک دفع فاضلاب این شهرک پرداخت.
گزارشی که مطلع آن از نافرجام ماندن نامه فرماندار وقت این شهرستان به وزیر وقت راه و شهرسازی حکایت داشت.
ایسنا در حالی از در جریان امور قرار گرفتن علی نبیان معاون امور عمرانی استاندار مازندران، نوروزی مدیرکل راه و شهرسازی استان و محمدتقی عباسپور فرماندار شهرستان بابل در بازدید از پروژه مسکن مهر شهرک مهردشت بابل خبر می‌داد که این پروژه در همان زمان با مشکلات و معضلات بزرگی همچون عدم دفع فاضلاب و ریخته شدن فاضلاب سرویس بهداشتی در محوطه شهرک روبه‌رو بود که این موضوع نه تنها باعث نگرانی مردم، شده بود بلکه بعضی از اهالی این شهرک را نیز دچار بیماری کرده بود!
و حالا در هفته‌های اخیر از این شهرک بخت برگشته خبر رسیده است که متاسفانه فاضلاب خانگی ۳۴۶ واحد مسکونی این شهرک که به‌ علت اجرای غیرفنی ساخت، افزایش سطح آب و ناتوان بودن چاه جذبی در نظر گرفته شده برای این کار، از طریق جوی آب به محدوده روستای رمنت می‌رفته، اکنون با مخالفت دهیاری و شورای این روستا، مقرر شده بود که خروجی فاضلاب شهرک مسدود شود و با بسته شدن خروجی فاضلاب، این شهرک مسکونی با بحران فاضلاب مواجه شد.
البته طبق آخرین اخبار، مقرر شده بود تا موضوع دفع زباله این شهرک به صورت اساسی حل و فصل شود که هنوز خبری از آن در دست نیست!

کردکوی نیز مشتی نمونه خروار
اما چند کیلومتر آن طرف‌تر از مازندران، وقتی پا از گلوگاه بیرون می‌گذارید به شهرستان کردکوی در استان گلستان می‌رسید.
مسکن مهر کردکوی نیز در بی‌سرانجامی و نابسامانی، بی شباهت با هم‌قطاران خود در سایر نقاط ایران نیست.
به گزارش همشهری، سال ۱۳۹۳ بود که مدیران وقت راه و شهرسازی گلستان از نیمه‌تمام ماندن اجرای طرح مسکن مهر کردکوی خبر دادند؛ طرحی که طبق گفته آنها به دلیل مشکلات مالی نیمه‌تمام ماند و به همان صورت به مردم تحویل داده شد.
«هادی حق شناس» استاندار گلستان در این باره با بیان اینکه این طرح باید تعیین تکلیف شود، گفت: بلافاصله پس از اطلاع از وضعیت این طرح با فرماندار کردکوی صحبت و تاکید کردم این ساختمان‌ها باید بعد از بازسازی و استانداردسازی به مردم تحویل داده شوند در غیر این صورت تخریب خواهند شد. چند سال سکونت در ساختمان‌هایی که از استانداردهای ساخت‌وساز فاصله زیادی دارند، برای اهالی نگران‌کننده است.
«خیرالنساء» یکی از ساکنان مسکن مهر کردکوی است. وی که بیش از ۶۰ سال سن دارد می‌گوید: بیشتر این ساختمان‌ها متروکه و محوطه آنها محل تجمع افراد ناباب است. در ساختمان یا برق همیشه قطع است یا آب. با عبور کامیون سنگین دیوارها می‌لرزند و گاهی به علت همین لرزش‌ها روی دیوار ترک ایجاد شده است. اگر زلزله شود، چطور خواهد شد.
این شهروند ادامه می‌دهد: از طرفی دیگر، آسانسور نداریم و باید از پله‌های بی‌حفاظ بالا و پایین برویم. «محمد» یکی دیگر از ساکنان مسکن مهر هم در این باره می‌گوید: هر روز چاه فاضلاب یکی از همسایه‌ها می‌گیرد؛ نمی‌توانیم فرزندانمان را برای بازی به محوطه بفرستیم چون امنیت وجود ندارد.
وی ادامه می‌دهد: خانه را با یک‌هزار زحمت پیش‌خرید کردیم؛ مبالغ را هم بسیار زودتر از موعد دریافت می‌کردند؛ من یک کارگر هستم و برای روزهای پیری و آینده فرزندانم پول خرید این خانه را تهیه کردم اما وضعیت نامناسب این خانه‌ها بسیار ناراحت‌کننده است.

پله‌های غیر استاندارد
«عبدالناصر» هم که در مسکن مهر ساکن است، می‌گوید: بیایید خودتان از پله‌ها بالا بروید. یک پله ۳۰ سانتی‌متر است پله بعدی ۲۵ سانتی‌متر. معلوم نیست این خانه‌ها چطور ساخته شده‌اند؟ افرادی که دستشان به دهانشان می‌رسید و می‌توانستند خانه‌ای اجاره کنند از اینجا رفتند. اجاره‌نشینی به صاحبخانه بودن در مسکن مهر می‌ارزد.
وی ادامه می‌دهد: اگر یک روز گرم به اینجا بیایید، قطعا از بوی فاضلاب ناچار می‌شوید جلوی دهان و بینی خود را بپوشانید، این در حالی است که ما با این وضعیت در اینجا ساکن هستیم. اگر می‌خواستیم به سبک حاشیه‌نشینان زندگی کنیم، چه نیازی به صرف هزینه بالا بود؟ نام صاحبخانه روی ماست اما انگار ساکن حلبی‌آباد هستیم. جرز در و پنجره‌ها از هم جدا شده است. ساختمان‌های نیمه‌تمام در حال تخریب هستند. خدا کند سقف خانه‌ روی سرمان نریزد.
کابوس ساکنان
حالا رویای خانه‌دار شدن به واسطه مسکن مهر برای شهروندان تبدیل به کابوس شده است. با وجود بازدید فرماندار و مسوولان قضایی از وضعیت زندگی مهرنشینان کردکوی تا به حال با سازندگان برخورد حقوقی و قضایی نشده است؛ این در حالی است که مشکلات عنوان شده از سوی مهرنشینان کردکوی برای ساکنان مسکن مهر کلاله هم وجود دارد که روی تپه‌های رانشی سکونت دارند.

مشکل مسکن مهر کلاله
عاقبت ساخت مسکن مهر روی خاک‌های لسی و رانشی وضعیت برخی واحدهای مسکونی کلاله را به مرز بحران رساند و سبب نشست ۶۰ واحد شد.
در کلاله ۲ سایت مسکن مهر هریک با ۲۰۴ واحد احداث شد. به اعتقاد برخی کارشناسان و اهالی، ساخت چند بلوک روی تپه و خاک‌های سست نگرانی برای خانوارها ایجاد کرده است. ۱۰ بلوک مسکن مهر کلاله با توجه به قرارگیری روی خاک لسی و نشست و پیچیدگی در وضعیت بحرانی قرار دارد. سال گذشته فرماندار وقت کلاله اعلام کرده بود دستگاه‌های اجرایی مرتبط با پروژه برای حل این مشکل باید هرچه سریع‌تر اقدامات لازم را انجام دهند، اما مشکل هنوز پابرجاست. به نظر می‌رسد زمینی که واحدهای مسکن مهر کلاله در آن احداث شده، بدون مطالعه کافی انتخاب شده و مناسب اجرای این طرح نبوده است. شاید مسکن مهر کلاله نیز برای رفع مشکلات نیاز به مداخله مستقیم
 استاندار دارد.

جمع بندی
مسکن مهر، در واقع با ایده و نیتی خیرخواهانه طرح‌ریزی شد، اما متاسفانه از آنجا که با کار کارشناسانه و دقیق و عمیق در نیامیخت، شد آنچه امروز شاهد آن هستیم.
مسکنی که با نواقص و معایب فراوان‌اش اکنون صدای موافقانش را نیز در اقصی نقاط ایران درآورده است، چه رسد به مخالفان و مسلما اگر همین‌طور پیش برود، صاحبانش اسباب و اثاثیه‌شان را هرچه زودتر جمع می‌کنند و آنجا را برای همیشه ترک می‌گویند! همان جایی که شاید روزی با خود خیال می‌کردند خانه آمال و آرزوهایشان می‌شود اما خانه تردیدها و نگرانی‌هایشان شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی