جستجو

«خبرشمال» از عواقب زیست محیطی خطرناک
دپوی زباله در هراز آمل گزارش می‌دهد؛
 
تکیه کوه زباله
 بر تخت شاهانه عمارت آمل!
 
 
 

مائده مطهری زاده /


فقط کافی‌ست نام عمارت آمل را در اینترنت جست‌وجو کنید، آنگاه است که گوگل، به جای آدرس عمارت زیبای منوچهری آمل، شما را بر فراز کوهی عظیم از زباله فرود می‌آورد و به ناگاه همه آنچه از زیبایی‌های عمارت‌های باشکوه و شاهانه در سر داشتید پیش چشم‌تان رنگ می‌بازد.

 

منطقه دفن زباله «عمارت» واقع در جاده هراز شهرستان آمل، اکنون سال‌هاست که به محلی برای چالش‌های زیست محیطی میان دوستداران محیط زیست و مسئولان و کارشناسان بهداشت و مسئولان شهرداری آمل و ... بدل شده است. اتفاق تلخی که همچون آفتی بزرگ، بهداشت مردم و اراضی جنگلی و سرسبز منطقه را تحت‌الشعاع خود قرار داده و علیرغم همه واکنش‌‎ها و بازتاب‌هایی که درمیان مردم و مسئولان و رسانه‌ها داشته است، سایه منحوسش روز به روز بزرگتر بر سر مردم زمین‌های بکر منطقه سنگینی می‌کند...!

عمارت آمل چگونه به عمارت زباله تبدیل شد؟!
سايت (محل) دفن زباله در منطقه عمارت واقع در جاده هراز در يك عرصه كوهستاني و جنگلي بوده و يكي از 27 محل دفن زباله شهري و روستايي استان مازندران است و زباله‌هاي 7 شهر و 72 روستاي شهرستان آمل و غير آمل در اين محل تخليه و انبار مي‌شود.
بر اساس آمارهاي موجود روزانه چیزی بیش از 1 هزار و 200 تُن زباله در روستاها و 1 هزار و 800 تُن زباله در شهرهاي مازندران توليد مي‌شود و اين رقم در ايام تعطيلات تابستان و نوروز به دليل تعداد بالاي گردشگر تا 3 برابر افزايش مي‌يابد. اين ميزان توليد زباله از يك سو و نداشتن واحدهای مجهز كمپوست و زباله سوز از سويی ديگر در استان باعث شده است تا 27 نقطه جنگلي به وسعت بيش از 300 هكتار از بهترين جنگل‌هاي مازندران به انباشت غيراصولي زباله اختصاص يابد.
گفتنی‌ست منطقه عمارت آمل در زميني به مساحت 9 هكتار، روزانه ميزبان 410 تُن زباله از شهرها و روستاهاي اطراف است كه به گفته بسياري از مسئولين شهري و استاني و همچنين انجمن‌هاي حامي محيط زيست خارج از توان سايت است و چند سالي‌ست که به مرحله اشباع رسيده است.

دستوراتی که عملی نشد!
همه اینها در حالی‌ست، همانطور که در بالا ذکر آن رفت، در سال‌های اخیر بارها و بارها با تاکیدات و دستورات دادستانی و محیط زیست مازندران، بر تخلیه عمارت آمل از لوث وجود زباله‌های کثیف و بدبو، همچنان این کوه زباله بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و در این هیاهوی سیاه ماشین‌های زباله، فریاد بی‌صدای جنگل و دشت‌های هزار زیبا شنیده نمی‌شود!

عمارت زباله آمل از زاویه دوربین جواد قارایی
متاسفانه اکنون کار به جایی رسیده است که آوازه کوه زباله آمل در هراز کشوری شده است و تیررس لنز دوربین مستند ایرانگرد (به کارگردانی و تهیه‌کنندگی و روایت جواد قارایی) نیز دور نمانده است.
دوربین جواد قارایی در این مستند، به زیبایی هرچه تمام‌تر، همه زشتی‌های ناشی از فعالیت‌های مخرب زیست محیطی انسان در این منطقه را به
 تصویر می‌کشد.
این مستندساز و فعال زیست محیطی، در این ویدئو اینطور روایت
 می ‌کند که:« دره زیبای هراز که روزی از زیباترین مناطق شمال و حتی کشور بوده است، این روزها دستخوشِ کند و کاوهای بی‌رحمانه معدنی شده است تا جایی که دیگر کمتر اثری از درختان جنگل‌های هیرکانی در این منطقه دیده می‌شود.»
وی در ادامه می‌افزاید:« متاسفانه این فعالیت‌های معدنی شدید و بی‌وقفه، کار را به جایی رسانیده است که دیگر باید از جابجایی کوه‌ها سخن گفت و البته این هرگز پایان ماجرای غمبار جولان معدن‌کاوان در منطقه نبوده و متاسفانه فعالیت کامیون‌های حمل معدن، باعث انتشار ریزگردها در شعاع چندکیلومتری در منطقه شده و همین امر موجب تاثیرات مخرب این فعالیت‌ها بر روی آب و هوای منطقه شده است.»
اما دوربین جواد قارایی در یک چرخش 180 درجه‌ای، کوهی از زباله‌های بی‌قواره را نشان می‌دهد که به جای کوه‌ها قد علم کرده‌اند!
این مستندساز محیط زیست، بالاخره در پایان روشنگری‌های صادقانه و مسئولانه خویش، افکار عمومی را متوجه حقیقت تلخ دیگری می‌سازد. حقیقتی که از ماجرای تلخ نفوذ شیرابه‌های زباله‌ها در زمین‌‎های اطراف و در جایی که سد هراز قرار است ساخته بشود حکایت دارد!

کوه زباله 150 متری در آمل
بر اساس آخرین گزارش تصویری ایسنای مازندران، بحران مدیریت طلای کثیف در شهرهای مرکزی استان، یکی از عواملی است که حفاظت محیط زیست را به هم می‌زند و باعث آلودگی و آسیب آن می‌شود. انباشت زباله هفت شهر استان مازندران در منطقه عمارت آمل و تبدیل شدن این منطقه به کوهی ۱۵۰ متری، علاوه بر خطر رانش کوه زباله به سمت جاده بین‌المللی هراز خطرات زیست محیطی فراوانی را به همراه دارد. زباله آمل و چند شهر استان در منطقه عمارت، انباشت و آتش زده می‌شود و با وزش باد، بوی بد زباله در منطقه می‌پیچد و این درحالی است که شیرابه این کوه زباله از اعماق کوه به رودخانه هراز می‌رسد و از آن برای آبیاری کشاورزی هم
 استفاده می‌شود.
شیرابه‌های ناشی از زباله به نحوی که خطر آلوده شدن آب شرب شهروندان نیز وجود دارد، چراکه پساب ناشی از دپوی زباله و تخلیه فاضلاب در سال‌های اخیر تا عمق ۱۵۰ متری زمین نفوذ کرده و متأسفانه شیرابه‌های آن اکنون به سمت رودخانه هراز و بستر سد در حال ساخت این منطقه در حرکت است؛ وضع زباله آمل نگران‌کننده است و از حدود ۳۰ سال پیش تاکنون، زباله منطقه و چند شهرستان در منطقه عمارت دفن می‌شود که کوهی از زباله ایجاد شد؛ علاوه بر اینکه ظرفیت این مکان به طور کامل تکمیل است، به‌علت نداشتن زمین جدید برای دفع، با حجم زیاد زباله مخصوصاً در بعضی ایام از جمله اعیاد و تعطیلی‌ها که شاهد مسافران است، مواجه می‌شود.
معضل کوه زباله آمل به‌عنوان مهم‌ترین خطر زیست محیطی این شهرستان محسوب می‌شود، که امیدواریم مسئولین امر با پیگیری‌های بیشتر برای عملی شدن این وعده‌ها اقدام کنند تا این معضل زیست محیطی تبدیل به فاجعه انسانی بزرگ نشود.

سخن پایانی
متاسفانه بسیاری از ما مردم و مسئولان، به جای بهره‌برداری و بهره‌مندی از طبیعت و محیط زیست در اندیشه بهره‌کشی از محیط زیست هستیم و سنگینی همین نگاه بر روی طبیعت است که عنقریب زندگی ما و منابع طبیعی هر دو را به خطر انداخته و در آینده‌ای نه چندان دور بی‌شک باعث انقراض نسل انسان خواهد شد...!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی