جستجو

ارزیابی «خبرشمال» از آغاز لابیگری افراد ناشناخته و خیز بلندِ «گروه ایکس»
برای اداره‌کل استاندارد مازندران؛
 
غیربومی‌ها «داخلن»!
 
 
 

چند روز قبل جوادی مدیرکلِ «رسانه‌گریز» استاندارد مازندران که اصالتاً اهل سیستان و بلوچستان بود ساختمان اداره‌کل تحت مدیریت خود در خیابان معلم ساری مازندران را ترک کرد و  به استان زادگاه خود رفت، مدیر‌کلی که در تمام چهارسال مدیریت خود حتی یکبار با رسانه‌ها، ننشست و خود را پاسخگو ندانست و ما از اینکه چنین مدیری با  مازندران خداحافظی کرد، بسیار خرسندیم.
امروز تکلیف مهم استاندار، رصد نیروهای فنی تخصصی و معرفی  مدیری بومی و نخبه به سرکار خانم «نیّره پیروز‌بخت» رییس سازمان ملی استاندارد ایران است تا با صدور حکم چنین فردی، شهروندان مازندرانی را خوشحال کند اما اخبار حکایت از چیزهای دیگری دارد.
از ساعات اولیه خالی شدن پست مدیرکلی استاندارد مازندران، لابیگری افراد ناشناخته و باندی که در سازمان ملی استاندارد ایران با نام «باند ایکس» معروف است و ادعا دارد تمام نیروهای این باند، باید رگ و پی استاندارد کشور را در دست داشته باشند و جوادی هم یکی از نیروهای معمولی وابسته به همین باند بود، عزم جزم کرده تا یکی دیگر از نیروهای وابسته به خود را به مازندران بفرستد. جولان غیربومی‌ها برای فتح اداره‌کل استاندارد مازندران آنقدر زیاد است و این آش آنقدر شور شد که صدای برخی دلسوزان در تهران نیز بلند شد که مگر مازندران، نیروی فنی و متخصص در این حوزه ندارد که فردی غیربومی که تجربه مدیریت چندانی در آستین ندارد، با فشار و لابی «گروه ایکس» بار دیگر به مازندران تحمیل شود؟ در این خصوص دو نکته را خطاب به استاندار مازندران لازم به طرح می‌دانیم:
اول اینکه شاید کمتر فردی به اندازه شخص حسین‌زادگان از معادن غنی نیروی انسانی این استان آگاهی داشته باشد. مازندران در شمار معدود استان‌هایی است که صدها نیرو در قالب مدیر و متخصص به پایتخت و سایر استان‌ها صادر کرد و این «فرزندانِ خَلَف مازندران» امروزه در ادارات، وزارتخانه‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی مشغول خدمت هستند. همه از این نکته آگاهی دارند که استان مازندران، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های عظیمی در حوزه‌های کشاورزی، منابع طبیعی، جنگل، دریا و صنایع کوچک و متوسط دارد اما به باور بسیاری از کارشناسان، ارزشمندترین ظرفیت مازندران، همین منابع انسانی است که همانند ظرفیت گردشگری، کمترین توجه به آن شده است و از استاندار و سایر مدیران ارشد استان، توقع می‌رود توجه بیشتری به این جنبه پنهان از ظرفیت مازندران داشته باشند و این نکته را از خاطر دور ندارند که تمام این سرمایه‌های انسانی، در مازندران با پول و سرمایه مازندران به رشد و کمال می‌رسند اما در داخل استان مورد بی‌اعتنایی قرار گرفته از استان خارج می‌شوند و در حقیقت، عایدی و نتیجه‌ای برای مردم شهر و دیار خود ندارند در حالی که برخی ادارات کل و حتی دستگاه‌های اجرایی شهرستانی، به افرادی غیربومی با دانش و تجربه اندک سپرده می‌شود.      
دومین نکته که استاندار محترم مازندران بر آن نیز اشراف دارد این است که اداره استاندارد، ازجمله ادارات فنی و تخصصی است که ملزم و مکلف  است تا بر تمام شئون زندگی شهروندان از مواد غذایی، مصالح ساختمانی، مواد اولیه پوشاک و حتی خدماتی چون پمپ بنزین‌ها و شهربازی‌ها نظارتی دقیق و هوشمندانه اعمال کند و در سایه این نظارت، حد استاندارد و کیفیت مطلوب، مستمراً چک و بررسی می‌شود و هرگونه اهمال، قصور یا تقصیر در این بخش، سلامت کودکان، مردان و زنان و همچنین محیط پیرامون را تهدید خواهد کرد. شاید اگر گماردنِ یک فرد غیربومی و غیرمتخصص در رأس اداره‌ای چون نهضت سواد آموزی یک شهرستان، آثار و تبعات زیانباری بر زندگی عانه مردم آن شهر نداشته باشد اما اداره استاندارد، ازجمله معدود اداران بنیادینی است که هرگونه شوخی و کوتاهی در این سازمان تخصصی، به معنای بازی با زندگی   و با جان تمام شهروندان و حتی روستاییان است چون این اداره براساس قانون تکلیف و تعهد دارد بر تمام شئون زندگی شهروندان،  نظارت مستمر داشته باشد.
انتظاری که از استاندار فرهیخته مازندران داریم این است که اجازه ندهد عده‌ای ناشناس که تنها به بقا بر کرسی مدیریت به هرقیمت می‌اندیشند و گماردن یکی از دوستان محفلی خود بر اداره‌کل استاندارد مازندران را بر سلامت کودکان و زنان و مردان مازندرانی، مُرجَّح می‌دارند به مقصود خود برسند. سخن ما این است که در همین استان از رامسر تا گلوگاه، مردان دلسوز و متخصصی که بتوانند بر این اداره محوری، مدیریت کنند کم نیستند. از استاندار مازندران توقع داریم به‌عنوان نماینده عالی دولت در استان، هرچه سریعتر ابتکار عمل را از «لابیگران مجهول‌الهویه» بستاند و خود  رایزنی قانونی را با سرکار خانم پیروز‌بخت آغاز کرده در نهایت آنچه که به خیر و صلاح شهروندان مازندران است را انتخاب کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی