جستجو

معاون رئیس جمهور در بازدید از مناطق سیل‎زده تنکابن تاکید کرد:
 
اعطای تسهیلات ارزان قیمت و کمک‎های بلاعوض به آسیب‎دیدگان
 
 
 

 

خبرشمال
رامین شیخ اشکوری

محمدباقر نوبخت، معاون
 رئیس جمهور به همراه مهندس اسلامی، دکتر شریعت‎نژاد، نمایندۀ مردم در مجلس شورای اسلامی، استاندار مازندران، مهندس علی نبیان، معاون عمرانی استاندار و مدیران کل ادارات و دستگاه‎های اجرایی استان از نقاط سیل‎زده شهرستان تنکابن بازدید کرده و بر لزوم حل مشکلات مردم و جبران خسارات تأکید کردند.

مسئولان کشوری و استانی، مدیران شهرستانی و نماینده مجلس شورای اسلامی از نقاط سیل‎زدۀ منطقه بویژه مناطق خسارت دیدۀ پلطان، توکله، شیرود، محور سلیمان‌آباد و منطقه سد کشکو بازدید کرده و از نزدیک در جریان روند کمک‎رسانی به سیل زدگان قرار گرفتند.
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در این بازدید یک روزه ضمن گفتگو با خبرنگاران و اصحاب رسانه از اختصاص ردیف ویژه ای برای اصلاح و ساماندهی
رودخانه های مازندران در بودجه کشور برای نخستین بار خبر داد. دکتر نوبخت به خسارت سیل در روستاها و از دست رفتن باغات و خسارت مردمی حادثه اشاره و خاطرنشان کرد: سیل در بخش زیربنایی خسارات بسیاری را در استان مازندران به بار آورده است که حل آن نیازمند تأمین اعتبارات ملی است.
وی با بیان اینکه طبق ماده ۱۲ قانون مدیریت بحران دارای ضوابطی هستیم گفت: طبق ضوابط تسهیلات ارزان قیمت و کمک‎های بلاعوض به آسیب دیدگان حوادث طبیعی پرداخت می‎شود. معاون رئیس جمهور با عنوان اینکه جمع بندی خسارت ناشی از سیلاب مازندران در دست اقدام است گفت: ارزیابی اولیه از میزان خسارات ناشی از سیلاب ارائه شود و گزارش این خسارت به دولت تقدیم می شود و تا قبل از پایان هفته اولین بخش از اعتبارات ویژه جبران خسارات به استان تخصیص داده می شود. رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه تلاش داریم عقب‎ماندگی های استان مازندران را جبران کنیم یادآور شد: بیش از هزار میلیارد تومان در قالب چندین پروژه در سفر رئیس جمهور در نظر گرفته و تهیه شده و در دست اجرا است و در آبان ماه نیز تخصیص و پرداخت قابل توجهی از نظر اعتبارات برای مازندران درنظر گرفته می شود.

علت اصلی این حادثه حجم بالای بارش بوده است
محمدابراهیم یخکشی، مدیرعامل آب منطقه ای مازندران در بازدید از مناطق سیل‎زده تنکابن حجم خرابی‎ها در رودخانه‎ها و سردهنه‎ها را بسیار بالا عنوان کردو با بیان اینکه حجم خسارت در شهرستان تنکابن و رامسر بسیار بالاست، گفت: ماشین آلات و تجهیزات در نقاط بحرانی تنکابن و رامسر مانند پلطان، پل غریب ، گلیج پل، گالش محله و گانکسر به‌منظور بازگشایی مسیرها و راه دسترسی مستقر شدند.
وی افزود: با تلاش های انجام شده در نقاط بحرانی اقدامات فوری در حال انجام بوده، اما حجم خرابی در رودخانه‎ها، سردهنه‎های سنتی و ... بسیار بالاست و براثر سیل بی‎سابقه، عرض رودخانه ها بسیار پهن شده و نیاز به ساماندهی دارند. مدیرعامل آب‌منطقه ای مازندران اظهار داشت: عوامل بسیاری در وقوع اینگونه سیلاب‎ها دخالت دارند اما علت اصلی این حادثه حجم بالای بارش است. دکتر یخکشی تأکید کرد: عوامل دیگری چون برداشت‎های  غیرمجاز، تنگ بودن دهانه پل‎ها و ساخت و ساز غیرمجاز در بستر نهرها نیز  وقوع این سیلاب ها را تشدید می کند.

ساخت و ساز غیرمجاز حاشیه رودخانه ها مایه انتقاد است
محمد اسلامی با بیان اینکه در مدیریت بحران در  همه مراحل قبل، حین و پس از آن وظیفه ماست تا از آماده باش صد در صد خارج نشویم، گفت: روستاهای دهستان سلیمان آباد تنکابن به دلیل تخریب پل در معرض آسیب بوده و باید از همه امکانات جهت ترمیم و بازگشایی مسیر بهره گرفته شود. اسلامی افزود: همه دستگاه‎های دولتی و خصوصی وظیفه دارند در ارسال امکانات و تجهیزات نهایت همکاری همکاری همه جانبه داشته باشند و در غیر این صورت مواخذه خواهند شد. استاندار مازندران با تاکید بر تامین آب و سوخت مورد نیاز روستاها ادامه داد: جهاد کشاورزی حتما به امور باغی و دامی و کشاورزی مردم رسیدگی کرده و علوفه مورد نیاز آنان را تامین کند. نماینده عالی دولت در مازندران با تاکید بر شناسایی نقاط ضعف سیستمی توسط دستگاه‎های اجرایی بیان کرد: رسوب برداری از رودخانه ها به عنوان یک تکلیف مداوم باید انجام شده و کسی نمی تواند در این باره ایرادی وارد کند.
وی از ساخت و ساز در حاشیه رودخانه‎ها انتقاد کرد و خواستار پاسخگویی متولیان امر شد و اظهار داشت: تراز و احجام رودخانه‎ها بلافاصله مشخص شده و ساماندهی آنها در اختیار پیمانکاران مطمئن قرار بگیرد. وی با تاکید بر ایمن‎سازی رودخانه ها تصریح کرد: سد کشکو تنکابن در زمره طرح های عمرانی استان  قرار
 می گیرد، اما حجم آورده رودخانه چشمه کیله در ۱۵۰ سال گذشته بی‎سابقه بوده و باید ثبت تاریخی شود و در آمد حاصله از این آورده باید صرف ساماندهی رودخانه ها شود.
سیدامیر حسینی جو، معاون استاندار و فرماندار ویژۀ شهرستان تنکابن ضمن تشکر از حضور مسئولین کشوری و استانی در مناطق خسارت دیده تنکابن، گفت: شهرستان تنکابن در روز اول خسارت جدی دید و عمق فاجعه بسیار بالا بود که از آن جمله، 20 دستگاه پل ارتباطی دچار خسارت 30 تا 100 درصدی گردید. وی همچنین به قطع راه ارتباطی ۵ روستای دهستان سلیمان آباد تنکابن به طور کامل در اولین روز سیل اشاره و عنوان کرد: 100 مورد آبشستگی،
6 رانش در منطقه داشتیم که با همکاری پیمانکاران بخش خصوصی و نیروهای جهادی و تجهیزات امدادی سپاه تمامی مسیرها بازگشایی شد و پیگیری ها برای تکمیل مراحل خدمات رسانی در بخش‎های چهارگانه آب، برق، گاز و تلفن ادامه دارد. فرماندار تنکابن با اشاره به اینکه دو پل اصلی توکله و غریب که شریان ارتباطی ۱۴ روستا بوده بطور کلی تخریب و  امکانات آنان نظیر برق، آب، گاز و تلفن قطع شده بود، افزود: این محورها و خدمات آن بازگشایی گردیده، اما متأسفانه خسارات در بخش تأسیسات زیربنایی در روستای پلطان بسیار بالاست و برخی مناطق تا 100 درصد تخریب شده است.
مهندس حمید رضا افقی، مدیر امور منابع آب تنکابن، رامسر و عباس آباد در گفت‎وگو با خبرنگاران در حاشیه بازدید از مناطق سیل‎زده تنکابن ضمن تقدیر از حضور دکتر نوبخت معاون ریاست جمهوری و استاندار مازندران و مدیران کل در منطقه، گفت: حجم بارش در سیل اخیر بسیار بالا بود که همین عامل سبب ایجاد خسارات بسیار شدید در مسیر رودخانه‎های تیرم و چشمه‏کیله شد.
وی با اشاره به اینکه حجم بارندگی اخیر در 100 سال گذشته بی‏سابقه بود، افزود: از زمان وقوع سیل تمام تجهیزات و امکانات این مرکز و نیز پیمانکاران بخش خصوصی برای حل مشکلات و خسارات بوجود آمده، بکار گرفته شد که بیشتر مسیرهای قطع شده در سیلاب در دو روز ابتدایی بازگشایی گردید. مهندس افقی با تأکید بر این مطلب که خسارات سنگین به دیواره‏های حفاظتی، سردهنه‏های زراعی و سدهای منطقه وارد شده تصریح کرد: تغییر مسیر رودخانه‏ها به دلیل حجم بسیار بالای بارش سبب آبشستگی و از بین رفتن بسیاری از زمین‎ها و محدوده های اطراف رودخانه‎ها شد که برآورد خسارت کامل این حادثه پس از بررسی کامل کارشناسان اعلام خواهد شد.
مدیر امور منابع آب تنکابن، رامسر و عباس آباد در ادامه خاطرنشان کرد: برداشت های غیرمجاز از بستر رودخانه‎ها و همچنین عرض کم دهانه بسیاری از پل های ساخته شده یکی دیگر از عوامل بروز خسارات سنگین این حادثه بوده است. وی در پایان ضمن تشکر از مسئولین استانی و مدیران کل، خواستار اختصاص ردیف ویژه‎ای برای اصلاح و ساماندهی رودخانه‎های منطقه شد تا به وسیله این اعتبارات مشکلات منطقه هرچه سریعتر رفع شود. در پایان این بازدید، دکتر نوبخت، معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان برنامه و بودجه کشور و همچنین مهندس اسلامی، استاندار مازندران ضمن قدردانی و تشکر از مهندس مصلحی، مديرعامل شرکت «ابنیه کاران دریاسر» به دلیل همکاری و کمک در بازگشایی مسیرهای ارتباطی منطقه در سیل اخیر، بر لزوم استفاده و بکارگیری از پیمانکاران خصوصی متعهد و مورد اطمینان در پروژه‎های اجرایی منطقه تأکید کردند.
استاندار مازندران همچنین خاطرنشان کرد: شرکت «ابنیه کاران دریاسر» که در زمان بحران در بروز بلایای طبیعی، بویژه در برف سال 92 نقش ارزنده‎ای داشته و کمک‎های بسیاری در حل مشکلات منطقه به صورت شبانه روزی انجام داده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی