جستجو

پيشنهاد «خبرشمال» به اهالي مازندران براي داشتن يك آخر هفته جذاب سينمايي
 
تابيدن نور از دريچه‌هاي محدود
 
 
 /هومن حكيمي
مي‌شود مدام انتقاد كرد و به قول معروف غر زد كه مازندران از نظر زيرساخت‌هاي فرهنگي در وضعيت چندان مساعدي به سر نمي‌برد.
مثلا تعداد سالن‌هاي سينما و تئاترهايش كافي نيست و به‌خصوص در تئاتر، شاهد اجراي پياپي نمايش‌هاي باكيفيت در سرتاسر مازندران نيستيم. يا گالري‌هاي هنرهاي مختلف در مازندران آنقدر زياد نيستند كه به ما قدرت انتخاب بدهند تا به اوقات فراغتمان، رنگ و بوي هنري بدهيم. مي‌شود مشكلات اقتصادي را بهانه‌اي دانست براي نخريدن كتاب و بليط سينما و تئاتر و... (بااينكه نقش تورم و اقتصاد در اين وضعيت واقعا موثر است) اما با تمام اين ضعف‌ها، مي‌توان از همين وضعيت نه چندان مطلوب، استفاده كرد چراكه كنش و واكنش‌هاي فرهنگي، بخشي از هويت شهروندي ماست كه امكان هرچند كوچكي فراهم مي‌كند تا بهتر شويم و دريچه‌اي باز كنيم به سمت اميد.
اينجا سعي دارم با معرفي بخشي از فيلم‌هاي سينمايي روي پرده سينماهاي مازندران، شما اهالي دوستدار فرهنگ و هنر مازندران را ترغيب كنم تا آخر اين هفته و هفته بعد، با دوستان يا به همراه خانواده، حال‌وهواي زندگي‌تان را سينمايي كنيد. خدا را چه ديديد، شايد حالتان از ايني كه هست بهتر شد؛ يعني من تقريبا مطمئنم كه اين‌طور خواهد شد!

دريا و سينما جهان‌نماي چالوس
شهر دريا، اين روزها ميزبان سه فيلم «عرق سرد»، «مغزهاي كوچك زنگ‌زده» و «هزارپا» است. سه فيلم در سه گونه متفاوت كه جزو تاثيرگذارترين فيلم‌هاي امسال سينماي ايران هستند. ديدن آنها و بعد قدم زدن در ساحل زيباي خزر، مي‌تواند يك عصر و شب رويايي را برايتان رقم بزند. امتحان كنيد؛ ضرر نخواهيد كرد.

ساري، سپهر و زنگ‌زدگي مغزها
به اينكه كيفيت صدا و تصوير در سينماي قديمي مركز مازندران، هنوز كامل نيست توجه نكنيد. تماشاي «مغزهاي كوچك زنگ‌زده» با شما كاري خواهد كرد كه به هيچ چيز ديگري جز لذت بردن از سينما فكر نكنيد. در سانس‌هاي ديگر اين سينما فيلم‌هاي «هشتگ» و «داش آكل» هم در حال اكران است كه من نديدمشان اما احتمالا به يك‌بار ديدن مي‌ارزند! بعد از تماشاي هر كدام از اين فيلم‌ها، خوردن  چيزبرگر معروف روبه‌روي سينما سپهر ساري مي‌تواند پايان و جايزه خوشمزه و دلچسبي براي اين رفتار فرهنگي
 شما باشد!

تجربه هنر با هفته فيلم اروپايي در بابل
راه‌اندازي سينما هنر و تجربه بابل، يكي از اتفاقات خوب هنري در مازندران بوده است كه اگرچه اين روزها به دلايل اقتصادي مجبور است گاهي فيلم‌های تجاري را هم اكران كند اما خوشبختانه فيلم‌هاي جذاب و متفاوتي را اكران مي‌كند و برنامه‌هاي جنبي خوبي هم تدارك مي‌بيند. ضمن اينكه كيفيت پرده و صداي اين سينما هم در حد تقريبا مطلوبي‌ست.
از جمعه پيش رو، تا هفته بعد در اين سينما پانزده فیلم اروپايي به نمایش درمی‌آیند.
«پرواز به خانه» محصول سال ۲۰۱۶ اتریش، فیلم زندگی‌نامه‌ای «پساتصویر» به کارگردانی آندره وایدا محصول سال ۲۰۱۶ کشور لهستان، «پسر صوفیا» محصول سال ۲۰۱۷ یونان، فیلم «درس» محصول ۲۰۱۴ کشور بلغارستان، انیمیشن «زندگی من به‌عنوان کدو» محصول کشور سوئیس، «کارل مارکس جوان» محصول سال ۲۰۱۷ آلمان، «آن روز فرا می ‌رسد» محصول ۲۰۱۶ دانمارک، «آن سوی امید» به کارگردانی کوریسماکی، «پایان سفر» محصول ۲۰۱۷ کشور انگلستان، «کواترتندتا» فیلمی به کارگردانی پل رودریگز محصول سال ۲۰۱۶ اسپانیا، «کودکان خانم کیت» محصول سال ۲۰۱۶ کشور هلند، «مردانگی» محصول ۲۰۱۷ مجارستان، «مردم  رم» به کارگردانی و نویسندگی اتوره اسکولا محصول سال ۲۰۰۳ کشور ایتالیا و فیلم «معدنچی» محصول سال ۲۰۱۷ کشور اسلوونی در این هفته فیلم به نمایش درمی‌آیند.
رويدادي كه هم براي خوره‌هاي سينما يك فرصت خوب است و هم براي آنهايي كه دلشان مي‌خواهد نوع متفاوتي از سينما را هم تجربه كنند. قدم زدن در خيابان منتهي به سينما هنر و تجربه بابل هم پيشنهاد بعدي من به شما بعد از تماشاي فيلم‌هاست. راستي تا يادم نرفته، «لس‌آنجلس تهران» را هم كه بعد از مدت‌ها «پرويز پرستويي» نازنين را روي پرده نشانمان مي‌دهد هم از دست ندهيد.

آمل، قائم‌شهر، بهشهر و ... اكران  فيلم‌هاي روز
«هشتگ»، «مغزهاي...» و «داش آكل» در  اين شهرهاي استان هم ميزبان علاقه‌مندان هنر هفتم هستند، هرچند لياقت اين شهرها و ديگر شهرهاي مازندران، خيلي بيشتر از اينهاست اما از توي خانه نشستن و غصه خوردن كه بهتر است!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی