جستجو

تأملی بر سخنان دکتر شاعری نماینده مردم شرق مازندران
در خصوص ضعف مدیریت بحران در محور شمال:
 
مدیران پس از بحران
 
 
 


خبرشمال
اگر بحرانی ناگهانی و بدون اطلاع قبلی رخ دهد چه خواهد شد؟ اگر خدای ناکرده زلزله‌ای شدید حادث شود شاهد چه ماجراهای تلخ و دردناکی خواهیم بود؟ تلفات چه اندازه خواهد بود؟ خوشبختانه غالب بحران‌ها و مشکلات در خط ساحلی دریای مازندران به‌صورت سیل، باران‌های رگباری، رعد و برق و همچنین خشکسالی و کم‌آبی است که در فرایند هواشناسی مدرن، قابل رصد و اعلام از پیش هستند. در همین بارندگی و سیل اخیر که مازندران و گیلان را در هم کوبید ادارات‌کل هواشناسی از پیش هم به مردم و هم به مدیران، هشدار داده بود و از آنان خواسته‌بود اقدامات و تدابیر لازم را لحاظ کنند. با این وجود شاهد این همه تخریب و نابودی بودیم.
طی چند روز اخیر که از حادثه فاصله گرفتیم و عملیات امداد و اقدامات ضروری پس از حادثه، رفته‌رفته پایان می‌گیرد بهتر است منطقی باشیم و از گذشته درس بگیریم. نباید راضی شویم به اینکه در هر سانحه و سیلی، عده‌ای از هم‌استانی‌ها جان و برخی سلامت و مال خود را از دست بدهند و ما تنها به ذکر فاتحه و عرض تسلیت و ابراز همدردی، اکتفا کنیم تا سیلی دیگر و مرگ و ویرانی‌ای دیگر.
علی‌محمد شاعری در گفت‌وگو با «خانه ملت»، با اشاره به آب‌گرفتگی شدید  معابر شهرهای استان مازندران و ایجاد خسارت، گفت: شهرداری‌ها و استانداری مازندران و گیلان در برابر این بارش غافلگیر شدند و آمادگی لازم برای پیشگیری و مقابله با بارندگی اخیر را نداشتند.
عضو هیأت رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس تصریح کرد: علی‌رغم پیش‌بینی دقیق سازمان هواشناسی و با توجه به عدم آمادگی کامل مدیران شهری و ستاد مدیریت‌های بحران استان‌های شمالی، مردم با یکسری مشکلات مواجه شدند.
وی افزود: مهمترین علت آب‌گرفتگی و سیل در محیط شهری فقدان یک طرح جامع جمع‌آوری آب‌های سطحی و سیل آب شهری و هدایت آن به سمت مراکز جمع‌‌آوری آب‌های سطحی و بازچرخانی آنها بود. وی تاکید کرد: هرچه سریعتر باید از محل اعتبارات سازمان مدیریت بحران، بودجه لازم به شهرداری‌ها اختصاص داده شود تا در چنین شرایطی با مشکلات غیرقابل توجیه در شهرها مواجه نباشیم، همچنین در حوزه‌های بالادست هم فعالیت آب‌خیزداری در سال‌های اخیر به‌شدّت کاهش پیدا کرده و تخریب جنگل‌ها هم به‌شدّت موثر بوده است.
شاعری اظهار کرد: آب‌هایی که اکنون موجب خرابی شده در حقیقت روان‌آب‌هایی بود که در حوزه بالادست جاری و به شهرها رسید و ابنیه شهرها شامل پل‌ها و ... را تخریب کرد و موجب ایجاد مشکلات غیرقابل قبولی برای مردم شد، البته شدّت بارندگی بسیار زیاد بود و در کمتر از چند ساعت حدود 100 میلیمتر آب در بسیاری از شهرها جمع شد.
عضو هیأت رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس بیان کرد: متاسفانه یک برنامه مدون برای جمع‌آوری آب‌های سطحی در استان‌های شمالی وجود ندارد و باید هرچه سریعتر این طرح با توجه به وضعیت آبی منطقه تدوین و عملیاتی شود و برای اجرای این طرح هم باید منابع لازم در اختیار شهرداری‌ها قرار بگیرد و آنها هم با اولویت به کار خود ادامه دهند تا چنین مشکلاتی به‌وجود نیاید.
وی تصریح کرد: در حوزه بالادست هم وزارت جهاد کشاورزی باید با انجام عملیات آب‌خیزداری و حفاظت از جنگل‌ها نسبت به کنترل سیل‌آب‌ها اقدام لازم را به‌عمل آورده و مدیریت بحران در استان ماشین‌آلات و امکانات لازم را برای کاهش اثرات رخدادهای طبیعی در استان آماده کند.
شاعری گفت: روز گذشته برای دریافت تجهیزات و ماشین آلات لازم تماس گرفتم که اعلام کردند این ماشین آلات در سطح استان مازندران به میزان کافی وجود ندارد، که باید استانداری‌های شمالی اقدامات جدی‌تری را انجام دهند و با بسیج تمام امکانات خود مشکلات را حل کنند.»
انتقاد عضو مجمع نمایندگان استان، انتقادی به‌جا است چون در نتیجه همین بی‌توجهی حدود 9 تن از هموطنان ما در همین حادثه در دو استان مازندران و گیلان، جان خود را از دست دادند. درخصوص خسارات مالی نیز مهندس اسلامی استاندار مازندران گفت: «سیل حدود هفت هزار میلیارد ریال به تاسیسات زیربنایی، کشاورزی، واحدهای مسکونی و تجاری و همچنین محورهای مواصلاتی و راه‌های اصلی و فرعی مازندران خسارت وارد کرد، (این خسارت غیر از خسارت وارد شده به همین بخش‌ها در استان گیلان است).
بیشتر خسارات به تاسیسات زیربنایی و بخش کشاورزی وارد شد
محمد اسلامی افزود: بیشترین خسارت‌های ناشی از سیل به تاسیسات زیربنایی این خطه شمال کشور با حدود پنج هزار میلیارد ریال وارد شده است و بخش کشاورزی را در رتبه دوم خسارت‌های ناشی از سیل اخیر معرفی کرد.
نماینده عالی دولت در مازندران گفت: بر اثر این حادثه ۲ هزار و ۶۵۰ واحد مسکونی خسارت‌دیده از سیل شناسایی شده است که از این تعداد ۸۲ واحد به طور کلی تخریب شده و به ۲ هزار و ۵۷۰ واحد هم بین ۳۰ تا ۶۰ درصد خسارت وارد شد.
استاندار مازندران البته به حمایت دولت اشاره کرد و گفت:  گزارش خسارت‌های ناشی از سیل استان برای تخصیص اعتبارات لازم هفته جاری در نشست هیأت دولت مطرح می‌شود ضمن اینکه این گزارش‌ها برای معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای طرح در هیات دولت ارسال خواهد شد.
نماینده عالی دولت در مازندران ابراز امیدواری کرد با تصویب هیأت وزیران مرحله اول کمک‌های مالی دولت برای جبران خسارت‌ها به‌خصوص برای تأسیسات زیربنایی و مردمی هفته آینده در اختیار استان قرار گیرد.
اسلامی اطلاع‌رسانی به‌موقع ستاد مدیریت بحران و هواشناسی و همچنین هوشیاری مردم را عامل اصلی در کاهش میزان خسارت‌های انسانی در این سیل دانست و گفت: در این بلایای طبیعی پنج نفر در مازندران جان خود را از دست دادند که به جز یک نفر، بقیه تلفات ناشی از سیل‌بردگی نبوده است.»
اگر به روزنامه‌ها و گذشته نه چندان دور نگاهی بیندازیم نیز خواهیم دید در موارد مشابه نیز چنین خسارات مال و جانی وارد شد و با ورود هیأت دولت، بسته‌های حمایتی به مردم پرداخت شد این در حالی است که کار و وظیفه ستاد مدیریت بحران، این است که از قبل تدابیری را اتخاذ کند که چنین خسارتهایی به حداقل برسد. اما همان‌طوری‌که گفتیم، مدیریت بحران، بیشتر «مدیریت پس از بحران» است.
البته قبول داریم شدت بارندگی اخیر طی ۱۷ سال گذشته بی‌سابقه بوده است به طوری که در کمتر از ۲۴ ساعت در رامسر حدود ۲۸۰ و گلوگاه حدود ۱۰۸ میلی‌متر و در برخی مناطق گیلان بیشتر از این مقدار، باران بارید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی