جستجو

دروگر، کارشناس زنبور عسل مطرح کرد؛
 
نداشتن بیمه و عسل های تقلبی چالش های مهم عرصه زنبورداری
 
 
 خبرشمال/ اقتصادی

میلاد دروگر متولد ۱۳۶۹، کارشناس زنبور عسل از دانشگاه علمی کاربردی شهید حسن پور بابلسر است که تلاش کرده تا با استفاده از ظرفیت های بومی مازندران در راستای تولید و ایجاد اشتغال گام بردارد. او بر خلاف بسیاری که منتظر می مانند تا کسی برایشان دعوتنامه کار از فلان اداره بفرستد، آستین همت خود را بالا زده تا طرحهایی نظیر صبحانه عسلی را در مدارس اجرا کند. این کارآفرین معتقد است که زنبور عسل قسمت بزرگی از زندگی افراد را تشکیل می دهد و با توجه به تشابه زندگی انسانها با زنبور عسل باید مردم را بیشتر با محصولات با ارزش این حشره مفید آشنا کرد.

این کارشناس زنبور عسل در گفت و گو با خبرشمال مهم ترین موضوع در زمینه آموزش همگانی به مردم را  فرهنگ سازی از طریق آموزش به کودکان می داند و می افزاید: با اجرای طرح صبحانه عسلی بچه ها مزه شیرین عسل را می چشند و در وعده غذایی قرار می دهند.
دروگر با تاکید بر اینکه  قبل از برنامه صبحانه عسلی در مدارس شهرستان کلاسهای فرهنگ سازی محصولات زنبور عسل را با همکاری آموزش وپرورش برگزار کرده بود، ادامه داد: جوانان مازندرانی با استفاده از ظرفیت‌های بومی و منطقه‌ای خود  و اندک سهم آورده در راستای تولید و ایجاد اشتغال گام بر می دارند، اما هر طرح تولیدی پس ازمدتی نیاز به توسعه دارد.
این کارآفرین با بیان اینکه فنی‌و‌حرفه‌ای، جهاد سازندگی و بسیج سازندگی تسهیلاتی را با سقف معین برای کارآفرینان و تعاونگران در نظر میگیرند، تصریح کرد: در صورتی که بانک‌ها ا در این بخش یاریگر کارآفرینان باشند و در کمترین زمان ممکن تسهیلات را با شرایطی مناسب به کارآفرینان ارائه دهند، جوانان نیز می‌توانند علاوه بر خودکفایی محصول تولیدشان در سطح ملی و استانی، گره‌گشای معضل بیکاری شوند.
دروگر که از سال 85 به زنبورداری علاقمند شده است، برای فروش محصولاتش ناچار به افتتاح فروشگاه تخصصی عسل شده است تا بتواندتمامی محصولات زنبور مثل عسل، گرده، ژله رویال، بره موم، قرص بره موم، پودر بره موم، کرم آرایشی عسل و ژله رویال، شامپو و صابون عسل را به مردم ارائه کند.
این کارشناس زنبور عسل با بیان اینکهمیزان تولید محصول در مزرعه اش نزدیک به ۸۵۰ کیلوگرم عسل در سال است، تصریح کرد: سالانه حدود ۱۳تا ۱۵تن عسل برای فروش خریداری می کند که به صورت عمده برای دیگر شهرستان ها می فرستد.
دروگر با بیان اینکه کار خود را با ۳ کندو زنبورداری شروع کرده و در حال حاضر ۸۰ کندو دارد، اظهار کرد: در سال ۹۳، ده میلیون تومان وام از طریق طرح اقتصاد مقاومتی دریافت کردم و موفق شدم تا با توسعه این صنعت برای بیش از ده نفر به طور مستقیم اشتغال زایی کنم.
این کارآفرین با تاکید بر اینکه مهمترین مشکل در حوزه تولید این محصول نداشتن بیمه زنبورداری، وجود عسل های تقلبی و دست ساز در بازار است که موجب آسیب به سلامت جامعه می شود، تصریح کرد:آسیب دیگر این است که در کشورهای دیگر به زنبوردار بابت گرده افشانی یارانه می دهند اما در ایران باید به باغداران پول بدهیم تا زنبور در باغ آنها پرورش یابد، در صورتی که ارزش گرده افشانی زنبور ۱۴۳ برابر بیشتر از سایر محصولاتی است که تولید می شود.
دروگر با بیان اینکه پرورش زنبور عسل و کشاورزی در مازندران می تواند راهکاری در جهت رونق اقتصاد و اشتغال بیمار مازندران باشد، خاطرنشان کرد: این استان با توجه به سرسبزی و پوشش گیاهی که دارد جزء تنها استان هایی است که میتوان در آن سه بار برداشت عسل داشت(بهار نارنج، جنگل، کوه مهم ترین دلیل آن است).
این کارشناس زنبور عسل با بیان اینکه هم استانی های ما عسل سرعین و سبلان را برای سوغات می آورند، خاطرنشان کرد: عسل استان ما بسیار با کیفیت تر از این عسل ها است واین توانمندی را دارد که برند شود. وی افزود: با توجه به جمعیت زیاد مسافرانی که به این استان سفر می کنند می توان درآمد خوبی برای هم استانی ها ایجاد کرد. برای این منظور لازم است تا زنبورداران را تولید سایر محصولات زنبور عسل تشویق شوند، زیرا عسل آخرین و کم ارزش ترین محصول کندو برای زنبور است که ان همه خواص دارویی و درمانی دارد. پس باید به خواص دیگر محصولات هم پی برد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی