جستجو

گزارش خبرشمال از مراسم رونمایی کتاب  «بینایی مشروط» اثر «مازیار چابک» 
 
بدون لکنت
 
 
 

این مراسم در عصر پنج‏شنبه 17 اسفند در بنیاد علمی-فرهنگی حریری بابل با حضور شاعران برگزیده استان مازندران برگزار شد. در ابتدا مازیار چابک ضمن خوشامدگویی به مهمانان جلسه، با قرائت بیانیه مجموعه شعر «بینایی مشروط»، جلسه را آغاز کرد و سپس به نمایندگی از شعبان بزرگی، پیغام این بزرگوار را جهت حضور علی‏مسعود هزارجریبی به شهرستان بابل خواند. پس از تشریفات، سخنرانان محترم مراسم به ترتیب علی‏مسعود هزارجریبی، وحید امینی‏زاده و ایمان خداترس، هر یک به ایراد سخنرانی در مورد مجموعه شعر بینایی مشروط، فضای معرفتی و هستی‏شناسانه شاعر و اوضاع و احوال نشر کتاب در ادبیات امروز ایران پرداختند.
شاعر، شارح و منتقد ادبی، علی‏مسعود هزارجریبی ضمن تبریک به چابک و قدردانی از بنیاد علمی حریری، اشاره به مشخصات و ویژگی‏های مجموعه شعر بینایی مشروط، با یک نگاه تحلیلی با این اشعار برخورد کردند. از جمله صحبت‌های او می‏توان به اشکال متنوعی از ساخت، دارا بودن استقلال نسبی متن، حضور عنصر تفکر و هوشمندی در شعر، غافل نبودن از انسان و هستی پیرامونش، ارتقا و عبور خواننده از یک خواننده صِرف به یک مخاطب و قدرت ایجاز بالا اشاره کرد. وی معتقد است که این قدرت ایجاز بالا باعث می‏شود حتی مخاطب حرفه‏ای نیز غافل‏گیر شود. ایشان این نوع از ارائه شعر را بی‏لکنت فکری و در نتیجه به بی‏لکنت زبانی ارزیابی کردند و از شاعران دعوت کردند که بدون لکنت شعر بگویند و زبان بی‏لکنت ارائه دهند. از جمله دیگر خصیصه‏های مجموعه شعر بینایی مشروط از منظر استاد هزارجریبی، فضای تعلیق در متن، در بیان و در ساخت است که این ویژگی وضعیت ساختار شعرها را ویژه می‏کند. این منتقد ادبی یکی از علت‏هایی که شعر آقای چابک را گریز از مرکز می‏کند، فاصله‏ سیّال و هستی‏ سیّالی برشمرد که در متن وجود دارد. سخنران دوم این مراسم وحید امینی‏زاده، شاعر، داستان‏نویس و منتقد ادبی بود. وی بیان کرد که جهان متن بایست قابل لمس اما به صورت گسسته از واقعیت باشد. دنیای متن زمانی افق جهان خود را شکل می‏دهد که شروع به نوشتن می‏کند. ایشان واکنش مازیار چابک به اتفاقات و کنش‏های هستی را در شعرهای او می‏بیند. وی با قرائت قسمتی از شعر دوم از مجموعه بینایی مشروط به عنوان نمونه، این مورد را بسط داد. «اگر قرار به مرگ من باشد/ فقط/ عینکم را بشکنید». یعنی در هستی‎شناسی آقای چابک مرگ زمانی پدیدار می‏شود که نگاه شکسته شود و قدرت بینایی از بین برود. این نوع نگاه هستی‏شناسانه در غالب کارها خود را به شیوه‏های متفاوتی بر ما عرضه می‏دارد.
وی طنز را، یکی از عمده‏ترین ویژگی‏های مجموعه شعر بینایی مشروط دانست. طنزی که از طریق وارونگی نمود پیدا می‏کند. طنزی که از فاصله بین امر واقع و واقعیت به دست می‏آید. امینی‏زاده همچنین با ذکر مثالی از مجموعه بینایی مشروط؛ آنجا که شاعر می‏گوید «یا اینکه آنقدر اشک می‏ریزی تا کور شوی یا اگر توان اشک ریختن نداری، کشته می‏شوی»، به تقابل بین انسان مدرن و انسان نیمه مدرن و یا انسان سنتی اشاره کرد. این شاعر و داستان‏نویس این‏گونه بحث خود را به اتمام رساند که مجموعه شعر بینایی مشروط بزرگ‏ترین حُسنش، شکستن کلان‏روایت‏هایی است که ما به آنان عادت کردیم و با چالشی‏کردن واقعیت از طریق طنزِ وارونه، دوباره امر واقع را به ما یادآور می‏شود. در پایان نیز ایمان خداترس، شاعر، داستان‏نویس، نمایش‏نامه‏نویس و پژوهشگر ادبی، سخنرانی خود را با مطرح‏کردن مختصات ابتذال در ادبیات امروز پی گرفت. او جهت سخنرانی خود را متوجه فضای ادبیات امروز کرد و اشاره داشت که کتب‏های مهم خوب خوانده نمی‏شوند. انسان‏های امروزه از همه چیز وجه کنکوری استنباط می‏کنند و مجموعه‏هایی مانند مجموعه شعر بینایی مشروط که به صورت ناشر مؤلف و با شمارگان محدود منتشر می‏شوند را محصول مکانیزم بیماری دانست که بر فضای نشر کتاب مسلّط است. این شاعر صراحتاً بیان کرد که چطور یک بازیگر جرئت می‏کند وب‏نوشت‏های خود را چاپ کند که متأسفانه به چاپ دهم هم برسد. چیزی که نه شعر است، نه داستان نه متن و یقیناً ختم به شعر نخواهند شد. خداترس، اذعان کرد که از مخاطب ایرانی با وفور مجموعه شعرهای به اصطلاح زرد، تمرکززدایی شده است. به گونه‏ای که فرد در ورود به کتابفروشی در سیل انبوهی از کتاب‏ها گم می‏شود و قدرت انتخاب هم ندارد. او در پایان صحبتش گفت که که مجموعه شعر بینایی مشروط، حداقل کاری که می‏کند این است که ما را به یک ایده دعوت می‏کند. پس از اتمام سخنرانی مراسم رونمایی کتاب با اضافه‏شدن سهراب مازندرانی و لیلا محبوبی و مه‏میترا عباس‏زاده به سخنرانان جلسه، آغاز شد. مازیار چابک هم ضمن تشکر از بنیاد علمی-فرهنگی حریری بابل به طور مختصر از محتوای کتاب چند دقیقه‏ای سخن گفت و سپس به شعرخوانی از مجموعه شعر بینایی مشروط پرداخت.
شاعران برگزیده‎ای از استان مازندران (وحید امینی‏زاده، سهراب مازندرانی، کیوان قنبری، لیلا محبوبی، الهام قریشی، ایمان خداترس، ایلیا تنکابنی و جواد صابر) نیز به صورت نمادین شعرخوانی کردند. لازم به ذکر است که کتاب «بینایی مشروط» دارای 36 شعر، یک یادداشت بر مجموعه به نام "لابدهای یک متن-شعر" (علی‏مسعود هزارجریبی)، و دو پیوست به عنوان اثر مستقل به نام "پیدایی و ناپیدایی متن" (وحید امینی‏زاده) و "ضرورت شعر و اضطراب کلمه" (ایمان خداترس) در شمارگان محدود به قیمت ده هزار تومان به صورت ناشر مؤلف به چاپ
رسیده است.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی