• پرینت

جستجو

 
 
خواب خوش گردشگری!
 
 
 

سه استان مازندران، گیلان و گلستان به دلیل موقعیت اقلیمی و بهره‌مندی از یک طبیعت خیره‌کننده که بی شباهت به بهشت نیست، بهترین شرایط برای گسترش صنعت توریسم و گردشگری دارند و اتفاقا به دلیل برخورداری از همین منابع و سرمایه‌های عظیم خدادادی چون دریا، کوه، جنگل و چشم‌اندازهای کم‌نظیر، با اعمال یک مدیریت هوشمندانه و برنامه‌ریزی دقیق، می‌توان کاری کرد تا با حداقل سرمایه، شکوفایی و رونق را به این بخش تزریق کرد و اقتصاد محلی را به تحرک واداشت.
این سه استان هرساله و به‌ویژه در ایام نوروز، مقصد خیل عظیمی از هموطنانی از سراسر کشور است که برای اقامت چند روزه پای به شهرها و حتی روستاهای شمال می‌گذارند تا خستگی یکساله را از تن خود بزدایند. این حضور به‌اندازه‌ای چشمگیر است که مازندران در نوروز 96 از نظر مسافران شب‌اقامتی، رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داد. افزون‌برآن، یکی دیگر از ویژگی‌هایی که این استان‌ها را از این نظر خاص کرد حجم مسافران عبوری است که برای عزیمت به مشهدالرضا(ع)، از محورهای مواصلاتی این خطه عبور می‌کنند و موقعیت مازندران نیز در میان این سه استان، بالاتر و برجسته‌تر است.
همین ویژگی موجب شد هرساله در هفته‌های منتهی به بهار شاهد تعامل و همکاری قابل قبولی بین دستگاه‌های مختلف با محوریت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشیم که در طی آن ستادی با نام تسهیلات سفرهای نوروز شکل می‌گرفت و سهم و نقش دستگاه‌های مختلف از نیروی انتظامی که وظیفه تامین نظم و امنیت مسافران را عهده دار می‌شد تا دستگاه‌هایی چون آموزش و پرورش، هلال احمر، اورژانس، راهداری و ... مشخص می‌شد و در حقیقت مدیران با این برنامه مفصل تلاش می‌کردند ضمن تمهید مقدمه برای یک سفر به یادماندنی، برجستگی‌های فرهنگی استان را به مسافران و رهگذران معرفی کنند، همچنین درصورت بروز اتفاق خاص نیز تمام دستگاه‌ها، برای مدیریت بهینه، پای کار باشند.
مدیران ارشد استانهای گلستان وگیلان از قریب یک‌ماه قبل تحرکات قابل قبولی در این بخش داشتند که به‌عنوان نمونه به فعالیت‌های استان گلستان اشاره می‌شود؛ مناف هاشمی استاندار گلستان در اول اسفند خبر تشکیل ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی این استان را داد و تاکید کرد: شعار نوروز 97 «گلستان، مقصد گردشگران» است و ضمن تشکیل کمیته‌های دوازده‌گانه، مقرر شد در نقاط تجمع و تمرکز گردشگران، این شعار نصب شود.
استاندار گلستان همچنین با تاکید بر اولویت‌های این بخش خاطرنشان کرد: اصلاح چهره شهر می‌تواند سبب توقف گردشگر در شهرها شود و در گذشته اقدامات خوبی در حوزه بازارچه،‌ هفت‌سین و نوروزگاه رقم خورده است و لازم است تمام دستگاه‌های عضو در نوروز پیش‌رو، بهتر و بیشتر از سال‌های قبل فعالیت کنند. با کمال تاسف این ستاد در مازندران تا این لحظه به‌جز یک جلسه که با حضور یکی از مشاوران استاندار برگزار شد و نمود خبری چندانی هم نداشت، تحرک شایسته‌ای از خود نشان نداد. برخی اوضاع مربوط به تغییر ناگهانی مدیریت در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان را در این کم‌تحرکی موثر می‌دانند که ضرورت دارد مدیریت ارشد استان شخصا به این موضوع رسیدگی کند و فعالیت این ستاد محوری را شدت بخشد. تجربه نشان داد هجوم مسافران نوروزی به مازندران در سطحی است که اگر تدابیر و اقدامات مختلف از پیش انجام نشود، می‌تواند خطراتی ایجاد کند که در نهایت خاطره‌ای ناخوشایند هم در ذهن میهمانان و هم در ضمیر میزبانان به یادگار بماند و انتظار داریم خواب بخش دولتی در توسعه و رونق گردشگری هرچه زودتر به پایان برسد.