جستجو

 
 
طلاق راه نهایی یا رهایی
 
 
 


پديده طلاق داراى جوانبی به تعداد تمام جوانب و ابعاد جامعه انسانى است اگرچه طلاق راه کارنهایی برای یک زندگی درحال فروپاشی می‌باشد ولی درابتدا باید توجه داشت، طلاق يك پديده روانى است و یکی از مهمترین پدیده‌های حیات انسان تلقی می‌گردد زيرا بر تعادل روانى نه تنها زن وهمسر، بلكه فرزندان، دوستان، بستگان و نزديكان آنها و در نهایت جامعه نیز اثر مى‌گذارد. طلاق همچنین برمیزان کمی وکیفی جمعیت نیز تاثیر می‌گذارد. از نظر کمی وتعدادی بدین‌گونه که طلاق، تنها واحد مشروع و واقعی تولید مثل یعنی خانواده را از هم می‌پاشد و از نظر کیفی به علت محروم ماندن خود شخص از یک طرف و فرزندان از طرف دیگرکه ازمحیط گرم و پراحساس خانواده محروم شده و نمی‌توانند به صورت طبیعی رشد کرده و در جامعه زندگی کنند و دارای ابزارهای لازم برای تعامل با جامعه باشند. بعد فرهنگی و ارتباطی قسمت دیگری ازابعاد طلاق می‌باشند.
جامعه‌ای که فاقد ارتباطات سالم، موثر و طبیعی باشد مطمئنا دچار چالش‌های زیادی خواهد شد وپیوندهای زناشویی نیزازاین چالش‌ها بی‌تاثیر نخواهند ماند.
بنابراین در نظر گرفتن طلاق به عنوان یک عامل، هم از دیدگاه فردی، به عنوان انسان و فرزندانش مهم است و هم از دیدگاه جامعه، فرهنگ، اقتصاد و جمعیت قابل بررسی است.
همانگونه که ذکر شد طلاق ريشه در تغيير و تحولات گوناگون فرهنگي، اجتماعي، زيستي و ... دارد كه با پيچيده‌تر شدن زندگي امروز و تکنولوژی زودرس میزان آن نيز شدت يافته است. امروزه مي‌بينيم كه طلاق برای بعضی اشخاص، ابزار رايجي شده كه به مدد آن، خود را از وضعيت موجود رها مي‌سازند، به طوري كه نسل امروز ما نسبت به گذشته از پديده طلاق، وحشت و استرسي به خود راه نمي‌دهد، البته باید توجه داشت در این رابطه گام‌های موثری توسط ارگان‌های زیربط درغالب طرح کاهش طلاق برداشته شده است که شایسته تقدیر و تشکر است و چشم انداز روشنی را در جهت تحکیم هر چه بیشتر بنیان خانواده نمایان می‌سازد.
نداشتن مهارت‌های زندگی و مشکلات فرهنگی، رشد ارتباطات اجتماعی، عدم کیفیت درهمسان‌گزینی در انتخاب همسر به جهت عدم بلوغ فکری،عاطفی واجتماعی، عدم سواد مجازی از مولفه‌های جدی است همچنین پیشی گرفتن اهمیت اقتصاد بر ارزشهای انسانی و عقیدتی اسلامی برای برخی افراد به همراه موضوعات دیگر ازعواملی هستند که در امر طلاق موثرند.
با توجه به اینکه ابعاد روانشناختی زن با مرد متفاوت است، طرفین باید نسبت به این موضوعات آشنا باشند تا بتوانند دارای یک زندگی سالم باشند توجه به نیازهای عاطفی مثل عشق و محبت، قدرشناسی، اعتماد و درک متقابل، تشویق به صله‌ ارحام و یادگیری مهارت‌های ارتباطی، کنترل مصرف‌گرایی و تجمل‌گرایی، و ایجاد یک جو به اصطلاح عاطفی و روانی مناسب در خانواده‌ها که باعث شود تنش‌ها در خانواده افت پیدا کند از عوامل مهمی است که باید به آن توجه شود.
پیشگیری و کنترل پدیده طلاق یک برنامه‌ریزی کلی و همه جانبه را می‌طلبد وباید در نظر داشت یکی از مولفه‌های جدی سلامت روانی و اجتماعی و معنوی، وجود یک خانواده سالم است.
بنابراین نهادها و دوایر آموزشی و اجرایی باید با برنامه ریزی‌های طولانی مدت در جهت حل و پیشگیری از این پدیده، چشمگیرتر وارد میدان شوند که به تلاش برخی از آنها اشاره شد. امید است هر چه بیشتر شاهد پایندی افراد جامعه نسبت به نهاد مقدس خانواده و غنی‌تر شدن رابطه بین همسران و درنهایت ارتقای سلامت خانواده باشیم.
روزبه رفاکار- روان شناس
مرکز مشاوره و روان شناسی بوستان 011 - 33203323

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی