جستجو

تحلیل خبرشمال از حضور مهدی عبوری در همایش شهرداران استان پس از 5 سال: 
 
بازگشت بدون عکس یادگاری
 
 
 

 

خبرشمال:

روزگذشته همایش شهرداران استان در استانداری مازندران برگزار شد، همایشی که البته هرسال در فواصل معینی برگزار می‌شد اما آنچه که موجب تمایز این همایش با جلسات مشابه قبلی بود حضور مهدی عبوری در این جلسه بود. شهردار ساری پس از 5 سال پا به استانداری مازندران گذاشت تا در جلسه همایش شهرداران استان حضور یابد. سوال اینجاست که چه اتفاقی و یا چه تغییری موجب چنین رخدادی شد؟

با قاطعیت می‌توان ادعا کرد دو ویژگی برجسته مهدی عبوری؛ شهردار جوان و پرافتخار مرکز استان مازندران، تعصب و تعجیل نسبت به توسعه و عمران استان و نه صرفا ساری و همچنین عملگرا بودن -البته نه عملگرایی به مفهوم فلسفی و غربیِ «پراگماتیسم» بلکه به همان معنای شرقی و خودمانی «دوصد گفته چون نیم کردار نیست»- است.

روزی که مهدی عبوری در آخرین سال شورای سوم و با اکثریت آرا به عنوان شهردار مرکز مازندران برگزیده شد، ساری به روستایی بزرگ شباهت داشت که علیرغم اینکه به‌طور طبیعی و در اثر افزایش جمعیت و مهاجرت، رشد کرده بود اما کمتر طرح عمرانی خاص در محورهای داخلی ساری دیده می‌شد. شهردار جوان خردمندانه تیمی از مشاوران کارکشته برای خود برگزید، به مطالعه نقاط چالش، گره‌های کور و همچنین پتانسیل‌های توسعه در شهری که به عنوان مرکز و پیشانی استان شهرت داشت، اقدام کرد.

در چندماه نخست مدیریت خود، طرح خاصی را آغاز نکرد و تمام همت و مساعی او صرف اشراف و تسلط بر جوانب مختلف شهر شد، سپس زنجیره‌ای از اتفاقات خوب را با اجرای پروژه‌های سریالی برای ساری رقم زد. اتفاقاتی که پرداختن به همه آنها، از مجال این صفحه بیرون است اما هنوز ادامه دارد.

از نگاه سیاسی نیز علیرغم اینکه اصولگرا، اصلاح‌طلب و اعتدالی تلاش کردند؛ مهدی عبوری را به خود منتسب کنند و در انتخابات شورای 92 و 92 و مجلس 94 از نام و اعتبار او برای خود رای جمع کنند اما شهردار جوان ساری درعمل ثابت کرد، برایش توسعه استان اولویت اول وآخر است و چندان اعتقادی به ایدئولوژی‌های سیاسی روز ندارد. با کمال تاسف در تمام پنج سال گذشته، تضاد و تعارضی ساختگی و یا اعمال نگاه قومی و قبیله‌ای و بخشینگری‌هایی که در مازندران مسبوق به سابقه است، همواره موجب ایجاد یک شکاف بین شهردار ساری و مدیریت کلان استان بود. شکافی که موجب گردید در تمام پنج سال گذشته، مهدی عبوری از شرکت در جلسات مشابه استانی خودداری کند و عملا از این ظرفیت عظیم استفاده نشود. همچنین، تنگ‌نظری‌های برخی در سال‌های اولیه حضور مهدی عبوری به‌عنوان شهردار ساری موجب گردید شهردار جوان که اهل عمل بود و از هرنوع حاشیه‌ای به شدت پرهیزداشت، در بسیاری از جلسات عالی استانی که با حضور مدیران ارشد تشکیل می شد، حاضر نشود. گرچه روحیه مغرور مهدی عبوری نیز در این حضورنیافتن‌ها، بی‌تاثیر نبود! در تمام این سال‌ها نیز برخی درهمین جلسات از تریبون‌ها استفاده می‌کردند و تلاش به تخریب شهردار داشتند و سعی می‌کردند از شهردار، رقیبی برای استاندار بسازند. گاهی نیز روحیه عملگرایی مهدی عبوری نیز بهانه‌ای در دست مخالفان می‌شد و این ظن را تقویت می‌کرد یا به او اتهام می‌زدند که وی با این کارهای نمایشی، قصد مطرح کردن نام خود را دارد و این خود نیز به تعارض بیشتر بین مدیریت شهری و مدیرارشد استان انجامید!

یکی از نقاط برجسته مدیریت مهدی عبوری، استفاده از تمام ظرفیت‌ها بود امری که گاهی موجب خشم و ناراحتی برخی افراد معلوم‌الحال حتی در زیرمجموعه مدیریت شهرداری می‌شد و همین امر در برخی اوقات به دوپاره شدن تیم مدیران اجرایی مرکز مازندران منجر شد و این سوال را در ذهن ایجاد می‌کرد که مهدی عبوری برای اجتناب از تشدید همین اوضاع که در نهایت می‌توانست به زیان منافع کلان استان تمام شود، در بسیاری از موارد سکوت می‌کرد و در جلساتی که با حضور برخی از همین مدیران ارشد استانی برگزار می‌شد، شرکت نمی‌کرد یا دلایلی دیگر داشت؟

با آمدن مهندس محمد اسلامی به ساختمان استانداری، ورق به شکل معنی‌داری به‌نفع جریان عملگرا برگشت چون شخص استاندار مازندران در جلسات مختلف، از واگرایی و تفرقه به‌عنوان عامل کلیدی توسعه‌نیافتگی مازندران یاد کرد و از نخبگان خواست به این موضوع بپردازند و کنار هم بنشینند و مشکلات احتمالی بین خود و یا زیرمجموعه خود را حل و فصل کنند و آن را تا حوزه مدیریت اجرایی کش ندهند و بیش از این موجب خسارت به استان نشوند. از نظر استاندار مازندران، شهردار و مدیری که با شدت و جدیت کار کند، رقیب تلقی نمی‌شود و به همین دلیل، اسلامی؛ برخلاف مدیرارشد پیشین استان، نظری مساعد نسبت به امثال مهدی عبوری و مجید حسین‌زادگان دارد.

به نظر می‌رسد استاندار مازندران که در عمل نیز تلاش کرد به بهترین شیوه اثبات کند خود به آنچه می‌گوید پایبند است و در گزینش مدیران زیرمجموعه خود، از ظرفیت تمام جناح‌ها کمک گرفت و به تمام مازندرانی‌ها نشان داد قصدی برای اعمال مدیریت به نفع یک جناح و به ضرر جناح دیگر ندارد، زمینه‌ای را فراهم کرد (همانند انتصاب حاج مجید حسین‌زادگان به‌عنوان یکی از شخصیت‌های متنفذ و خوش‌نام اصلاح‌طلب) تا از این به بعد شاهد درگیری‌ها، تندروی‌ها وکندروی‌ها در مازندران نباشیم. در همایش اخیر شهرداران استان، شهردار جوان ساری که احتمالا حسن نیت استاندار مازندران را احساس کرده، پس از 5 سال در این همایش شرکت کرد و ضمن اظهاراتی کارشناسانه و فنی، یک‌بار دیگر به همه نشان داد، همانطور که بارها گفته؛ تمام مازندران را همانند یک کلان‌شهر می‌بیند و نگاهی متعصبانه به تمام استان و نه تنها ساری دارد اما ساری را پیشانی استان می‌بیند و ضروری می‌داند که هر حرکت توسعه‌محوری با مرکزیت ساری باشد، امری که در تمام مراکز استان‌ها مصداق دارد.

حضور و سخنرانی مهدی عبوری در همایش شهرداران استان، همانند حضور حاج مجید حسین‌زادگان در معاونت سیاسی امنیتی، یکبار دیگر موجی از امیدواری بین شهروندان ساری و استان مازندران برانگیخت و همچنین یکبار دیگر برنامه استاندار مازندران را مبنی بر عزم جدی بر استفاده از توان تمام گروه‌ها در توسعه استان به رخ همگان کشید. هرچند تجربه برخی اهالی مازندران، این امیدواری‌ها را نوعی خوش‌خیالی و ساده‌لوحانه می‌داند. اما باید صبر کرد و دید آیا باز نگاه تنگ قومی و قبیله‌ای هرنوع حاکمیت عقلانیت را پارو می‌کند و با خود به اضمحلال می‌برد یا خیر؟! آینده‌ چندان هم دور نیست.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی