جستجو

تحلیل خبرشمال از اشتغال و کارآفرینی، به عنوان اولویت مشترک میان شهرستان‌های استان: 
 
فرمانداران بخوانند
 
 
 

خبرشمال/
این روزها چرخه‌ی عزل و انتصابات و جابجایی مدیران، با قوت و قدرت از فرمانداری‌ها آغاز شد. فرمانداران چند شهرستان طی یکی دو روز گذشته، معارفه شدند و انتظار می‌رود مهندس محمد اسلامی استاندار مازندران، برابر وعده‌ای که داد عمل کرده ترکیب مدیران شهرستان‌ها را با انتخاب فرمانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت در شهرستان، آغاز کند. فرمانداران جدید که حکم خود را از استاندار گرفتند نیز در مراسم معارفه خود به اولویت‌ها و برنامه‌های خود پرداخته تلاش کردند با انگشت گذاشتن بر نقاط لازم‌التوجه شهرستان مورد نظر، وعده‌ی ساختن و آبادانی دهند. خبرشمال با توجه به شناختی که از مسایل جاری مازندران دارد و همچنین با توجه به رصد روزانه امور استان، یک اولویت را به عنوان ضرورت مشترک در تمام شهرستان‌ها مورد تاکید قرار داده از تمام فرمانداران می‌خواهد در هدایت سکان شهرستان و بویژه در گزینش مدیران سایر دستگاه‌های اجرایی، آن را از نظر دور ندارند. اقتصاد در تمام کشورها، در راس امور قرار دارد به این اعتبار که بر تعیین مسیر سیاستگذاری‌ها و برنامه‌های کلان سیاسی و فرهنگی اثرگذار است. مقام معظم رهبری نیز طی سالیان اخیر، با هدفگذاری اقتصادی ذیل عنوان "اقتصاد مقاومتی"، به تمام مدیران دولتی و فعالان بخش خصوصی فرمان دادند که ما نیز قبل از هرچیزی نیاز به توانمندسازی اقتصاد کشور داریم و تمام مدیران و تصمیم‌گیران، اقتصاد و اصلاح اقتصادی را در صدر سیاست‌سازی‌های خود قرار دهند. حقیقت پیچیده‌ای اما واضح در ایران و شاید در بسیاری از کشورها این است که راه اصلاح اقتصاد نیز تا حد زیادی از سیاست می‌گذرد و به همین دلیل، فرمانداران به عنوان مدیران ارشد سیاسی شهرستان، بهترین افرادی هستند که می‌توانند در این زمینه منشا اثر باشند. فرمانداران باید بدانند برای گشایش اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی، یک راه و یک اولویت بیشتر ندارند و آن توجه به سرمایه‌گذاری، تسهیل مسیر کارآفرینی و گشایش در امر اشتغال است. کلید تحقق این سه فاکتور که در عین کثرت، یکی و یگانه هستند، در دست مدیران ارشد سیاسی شهرستان و فرمانداران است. فرمانداران در تحقق این امر به دو نکته باید توجه داشته باشند:
نخست اینکه در فرهنگ عمومی غالب کشورهای پیشرفته، سرمایه‌گذارای و کارآفرینی در حقیقت امری اخلاقی، ارزشمند و مترادف با فداکاری و ایثارگری است. چون این افراد به جای اینکه ثروت و سرمایه خود را در جایی انباشته کنند و تنها از آن منتفع گردند، در واقع سفره‌ای می‌گسترانند تا ده‌ها و صدها تن در کنار هم بر سر این سفره بنشینند و از برکات آن مرتزق شوند. با چنین عینکی، سرمایه‌دار بودن چیزی غیر از پولدار بودن و مفهومی بسیار عمیق‌تر از آن است. براین اساس در فرهنگ کشورهای پیشرفته، افرادی چون "بیل گیتس" مدیر و بنیانگذار شرکت "مایکروسافت"، ضمن اینکه از نظر اقتصادی افرادی خلاق و نابغه هستند، از نظر اخلاقی نیز افرادی شایسته احترام تلقی می‌شوند چون به جای اینکه پول و سرمایه خود را صرف خوشگذرانی خود و اعضای خانواده‌های خود کنند، اقدام به راه‌اندازی واحدهای تولیدی در چندین کشورجهان کرده‌اند و به این شیوه، رونق به اقتصاد محلی و امید به افراد و خانوارهای زیادی تزریق کردند ضمن اینکه در جامعه‌ای که نرخ بیکاری پایین بیاید، بی‌تردید میزان جرم و جنایت نیز کاهش می‌یابد.
ضرورت دارد فرماندار به عنوان نماینده عالی دولت در شهرستان نیز نگاهی تحسین‌آمیز به سرمایه‌گذاران و کارآفرینان داشته باشند و افزون برآن، این نگاه را به جامعه تزریق کنند تا در قد و قامت یک فرهنگ در سطح جامعه جا بازکند.
نکته دوم شناسایی موانع سرمایه‌گذاری، اشتغال و کارآفرینی و دستور منطقی به رفع و حل آن است. فرماندار عالی‌ترین مدیر شهرستان است و یکی از اختیارات قانونی وی، اعمال مدیریت مستقیم بر کارگروه‌های تخصصی مرتبط با این بخش ازجمله کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری است. فرماندار می‌تواند با مصوبه‌ای، دستگاه‌های عضو را ملزم کند مسیر کارآفرینی را از هرنوع مانع بوروکراتیک و هرنوع قرطاس بازی اضافی و غیرضروری، پاک کند و ضمن تسریع در صدور انواع مجوزها، این پیام و این پالس را به سایرکارآفرینان و سرمایه‌گذاران برساند که مقصد خوبی را برای کاشت سرمایه، انتخاب کردند.
اگر شهرهای استان در میان سرمایه‌گذاران و کارآفرینان به عنوان مکانی اشتهار یابد که مدیرانش، حامی و مدافع سرمایه‌ی سرمایه‌گذار هستند، در رفتن و اقامت در این مناطق از هم سبقت می‌گیرند و در این صورت است که مشکل اشتغال و جوانان بیکار حل می‌شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی